Tysiąc kontroli RIO i dziesięć tysięcy nieprawidłowości. Z czym samorządy mają największy problem?

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych złożyła w Sejmie sprawozdanie z działalności za rok 2021 r. Z dokumentu wynika m.in., że w jednostkach samorządu terytorialnego wykazano nieprawidłowości na kwotę ponad 9 mld zł. Które obszary okazały się najbardziej problematyczne?

W 2021 roku RIO przeprowadziły blisko 1000 kontroli w samorządach. W wyniku kontroli ujawniono 10 152 różnego rodzaju nieprawidłowości, które opiewały na łączną kwotę 9,1 mld zł. Ze sprawozdania złożonego w Sejmie wynika, że najwięcej trudności nastręcza samorządom księgowość oraz sprawozdawczość. Błędy najczęściej dotyczyły właściwego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wiele samorządów miało też problem z prawidłowym sporządzaniem sprawozdań. RIO znalazły też błędy w dokumentach dotyczących zamówień publicznych.

Cały artykuł do przeczytania w „Portalu Samorządowym”:

https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/tysiac-kontroli-i-10-tysiecy-nieprawidlowosci-z-tym-samorzady-sobie-nie-radza,391883.html

A z pełną treścią sprawozdania można zapoznać się pod tym linkiem:

https://rio.gov.pl/140/24/sprawozdanie-krrio-za-2021-rok.html

Raz na cztery lata RIO trafia do każdej JST. Bada przede wszystkim kwestie księgowe, sprawozdawczość czy zamówienia publiczne. Z lektury sprawozdania wyłania się obszar pełen usterek czy uchybień. Jak tego uniknąć? Jednym z elementów obrony przed nieprawidłowościami jest sprawnie działający audyt wewnętrzny, który każda JST o budżecie przekraczającym (po dowolnej ze stron) 40 milionów złotych, musi prowadzić. Jako Aesco wspieramy samorządy, oferując prowadzenie audytu wewnętrznego opartego na realizacji zadań dostosowanych do potrzeb danej jednostki. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu nasi audytorzy wiedzą, jak sprawdzić stan przed przewidywaną kontrolą RIO, tym samym umożliwiając samorządowi usunięcie ewentualnych nieprawidłowości.

Jesteśmy gotowi wesprzeć także Państwa. Zapraszamy do umówienia bezpłatnego spotkania z naszym przedstawicielem w celu omówienia zakresu koniecznych prac i warunków, na jakich możemy rozpocząć ewentualną współpracę, pod numerem telefonu (22) 213 81 60 lub poprzez e-mail biuro@aesco.com.pl.

Tomasz Dygała – Dyrektor ds. Audytu Wewnętrznego i Ochrony Danych Osobowych

Przeczytaj jeszcze:
Szybki kontakt
Masz pytania? Nasi eskperci pomogą uzyskać odpowiedzi.
Napisz do nas
Możesz też do nas zadzwonić pod numer: 22 213 81 60
Warszawa

Aesco Group Sp. z o.o.
ul. Żelazna 67/77
00-871 Warszawa.

NIP 5252515781.
KRS: 0000395738.
REGON: 145164953.
Kapitał wpłacony: 400 000 zł

Prawa

Polityka prywatności

@ 2024, Aesco Group
Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: CentroPolis