W ramach przeglądu prasy omawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z samorządami w minionym tygodniu. Zapraszamy do lektury!
Budżet centralny zakończył rok 2024 rekordowo wysokim deficytem sięgającym ok. 211 mld zł. A jak poradziły sobie w tym okresie samorządy? Wygląda na to, że sytuacja polskich miast poprawiła się. „Rzeczpospolita” przygląda się największym miastom w Polsce pod kątem wyników ich budżetów oraz poziomu zadłużenia.
Miasta wydają krocie na wynagrodzenia w szkołach i urzędach. Z analizy „Dziennika. Gazety Prawnej” wynika, że udział wynagrodzeń we wszystkich wydatkach bieżących w miastach waha się między 40 proc. a 50 proc. – rzadko osiągając tę górną granicę. W administracji publicznej często przekracza on jednak 70 proc. W oświacie ten odsetek jest jeszcze większy.
To, co zniechęca kompetentnych ludzi do zaangażowania się w pracę w radzie miasta, gminy czy powiatu, to konieczność publikowania oświadczeń majątkowych – twierdzą samorządowcy. Nie znaczy to jednak, że sugerują zlikwidowanie oświadczeń. Nie powinny one być jednak publiczne, ale dostępne tylko dla państwowych służb – pisze Portal Samorządowy.
Zespół ds. deregulacji, któremu przewodniczy prezes InPostu Rafał Brzoska, zaproponował m.in. ujednolicenie godzin pracy urzędów, również samorządowych. Zdaniem Grzegorza Kubalskiego ze Związku Powiatów Polskich przepisy powinny pozostawić swobodę decyzji w tym zakresie podmiotowi zarządzającemu danym urzędem – pisze serwis Bankier.pl.
Samorządy niewłaściwie dbają o bezpieczeństwo naszych danych – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Eksperci ostrzegają, że jest to problem systemowy i niewiele pomoże jedynie dosypywanie kolejnych miliardów złotych. A tymczasem liczba ataków rośnie z roku na rok. Czy nasze dane są bezpieczne? O tym w „Dzienniku. Gazecie Prawnej”.
– Rewolucja technologiczna, zmiany demograficzne, zmiany kulturowe, inny model obywatelskości, który doświadczamy w miastach powoduje, że to nie jest czas na korektę. To czas na bardzo gruntowną przebudowę samorządu terytorialnego, na nowego rodzaju transformację – podkreśla Stanisław Mazur, pierwszy zastępca prezydenta Krakowa. Samorządowcy dyskutowali o strategii rozwoju miast – pisze Portal Samorządowy.
Wymiana źródeł ciepła na ekologiczne w wielu miastach, takich jak Kraków czy Warszawa, jest już na finiszu. Ale wyzwań nie brakuje, to m.in. redukcja emisji CO2, czy adaptacja do zmian klimatu – pisze Portal Samorządowy.
Ustawa o planowaniu przestrzennym do zmiany. Chodzi o ciągłość gminnych inwestycji. Resort rozwoju poinformował o pracach nad przepisem, który umożliwi wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego również po utracie mocy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a jeszcze przed wejściem w życie planu ogólnego gminy.
Z jakimi wyzwaniami mierzą się powiaty? – Dużym problemem jest starzenie się społeczeństwa oraz migracja młodych ludzi do dużych miast, czyli z jednej strony odpływ podatników, a z drugiej wzrost kosztów opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. W mniejszych powiatach bolączką są braki w infrastrukturze drogowej oraz transportowej – w rozmowie z Dziennikiem Warto Wiedzieć mówi Waldemar Trelka, Starosta Radomski, członek Zarządu ZPP.
Dwa nowe projekty przeznaczone dla samorządów z unijnego funduszu FERS zapowiedziało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pierwszy ma dotyczyć wspierania umiejętności społecznych uczniów poprzez sport, drugi poprawy dostępności pływalni samorządowych dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Polskie samorządy mogą się pochwalić imponującymi przedsięwzięciami inwestycyjnymi w wielu dziedzinach. Najciekawsze z nich zostały nagrodzone w ramach prestiżowego konkursu Top Inwestycje Komunalne. Laureatów najnowszej edycji zaprezentowano drugiego dnia XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Które inwestycje zostały wyróżnione? O tym w Portalu Samorządowym.
Nie jesteś jeszcze w naszej bazie wiedzy? Zapisz się!
Cyklicznie wysyłamy zaproszenia na webinary, przesyłamy opracowania i publikacje dotyczące najważniejszych i najświeższych tematów związanych z finansami w JST i nie tylko.