Tygodniowy przegląd prasy

W ramach przeglądu prasy omawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z samorządami w minionym tygodniu. Zapraszamy do lektury!

Kończy się kadencja samorządowa 2018-2023. Kadencja pod wieloma względami wyjątkowa. Przede wszystkim, w wyniku decyzji parlamentu jest dłuższa niż każda poprzednia. To też kadencja, w której samorządy musiały zmierzyć się z bezprecedensowymi wyzwaniami: pandemią Covid-19 i ogromną liczbą uchodźców po wybuchu wojny w Ukrainie. Czy w tych trudnych warunkach udało się odnieść sukces? Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorzy raportu opublikowanego przez „Wspólnotę”.

Z jednej strony doświadczenie samorządowe, z drugiej – często betonowanie lokalnych układów w gminach. Zgodnie z obowiązującym prawem wyborczym dla wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wygrana w wyborach będzie ostatnią kadencją u steru rządów. Organizacje samorządowe domagają się zniesienia dwukadencyjności, ale wśród samych samorządowców nie brak głosów, że dwie kadencje wystarczą, aby się wykazać. O sporze o liczbę kadencji w JST pisze serwis Prawo.pl.

Samorządy będą miały nowe obowiązki związane z obroną cywilną. Rząd intensywnie pracuje nad  ustawą o ochronie ludności. O zamierza oprzeć obronę cywilną na dwóch filarach: państwowej i ochotniczej straży pożarnej oraz samorządzie terytorialnym. O debatach nad kształtem nowych rozwiązań pisze Portal Samorządowy.

W sumie ponad 116 mld zł trafi w tym roku do samorządów z tytułu subwencji ogólnej, z czego 88 mld zł w ramach części oświatowej. Resort finansów przedstawił ostateczne roczne kwoty subwencji, wpłat i udziałów w PIT i CIT dla poszczególnych gmin, powiatów i województw na 2024 r.

Samorządy są jednym z największych beneficjentów europomocy. Łącznie do miast, gmin, powiatów i województw trafiło ok. 200 mld zł z funduszy UE w latach 2007–2013 oraz 2014–2020. Dzięki temu wsparciu samorządowcy zrealizowali projekty o wartości niemal 300 mld zł – pisze „Rzeczpospolita”.

Zaniedbania gminy w prowadzeniu polityki przestrzennej miały wpływ na pogorszenie sytuacji prawnej właścicielki nieruchomości w stosunku do innych właścicieli – wynika z analizy Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodzi o naliczenie zbyt niskiego odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości w związku tzw. luką prawną, która powstała przy zmianie planu miejscowego. W tej sprawie RPO złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.

Pierwsze samorządy już mają swoje mapy inwestycji. Na wiosnę odbędą się kolejne wybory samorządowe, wielu włodarzy już teraz się do nich przygotowuje pokazując swoje dokonania z ostatniej kadencji. Już kilkunastu włodarzy postanowiło to zrobić w innowacyjny sposób prezentując wszystkie inwestycje samorządu w jednym miejscu. Kolejnych kilkanaście map jest na etapie finalizacji umów lub realizacji – pisze „Wspólnota”.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o planowanym naborze wniosków o uzyskanie wsparcia dla gmin na wdrożenie reformy zagospodarowania przestrzennego oraz dla uczelni na prowadzenie kursów dokształcających dla pracowników samorządów i planistów przestrzennych. Łącznie na wdrożenie reformy planowania przestrzennego zaplanowano ponad 868 mln złotych – pisze serwis Prawo.pl.

W Rzeszowie powstało pierwsze w Polsce Centrum Operacji Bezpieczeństwa, którego zadaniem jest ochrona urzędu miasta przed zagrożeniem cybernetycznym. – Liczę, że przykład Rzeszowa pójdzie w całą Polskę – powiedział w trakcie uroczystego otwarcia wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział kontynuację programu „Cyberbezpieczny samorząd”, który ogłosił jeszcze Janusz Cieszyński. Nim jednak włodarze miast dostaną kolejne pieniądze na cyberbezpieczeństwo, Ministerstwo Cyfryzacji zakończy audyt dotychczasowych wydatków resortu – informuje serwis Cyberdefence24.

Jednym z najważniejszych wyzwań dla nowych samorządów wyłonionych w kwietniowych wyborach będzie usprawnienie miejskiego publicznego transportu. Grupa ekspertów z dziedziny transportu i infrastruktury znalazła sposób na zmotywowanie polityków, by ten temat stał się dla nich priorytetem: przygotowała darmowy kurs internetowy „Postaw na transport publiczny i wygraj wybory” – pisze „Rzeczpospolita”.

Nie jesteś jeszcze w naszej bazie wiedzy? Zapisz się!

Cyklicznie wysyłamy zaproszenia na webinary, przesyłamy opracowania i publikacje dotyczące najważniejszych i najświeższych tematów związanych z finansami w JST i nie tylko.

Przeczytaj jeszcze:
Szybki kontakt
Masz pytania? Nasi eskperci pomogą uzyskać odpowiedzi.
Napisz do nas
Możesz też do nas zadzwonić pod numer: 22 213 81 60
Warszawa

Aesco Group Sp. z o.o.
ul. Żelazna 67/77
00-871 Warszawa.

NIP 5252515781.
KRS: 0000395738.
REGON: 145164953.
Kapitał wpłacony: 400 000 zł

Prawa

Polityka prywatności

@ 2024, Aesco Group
Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: CentroPolis