Tygodniowy przegląd prasy

W ramach przeglądu prasy omawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z samorządami w minionym tygodniu. Zapraszamy do lektury!

Samorządy czekają na konkrety w sprawie reformy ochrony zdrowia. A na co dzień borykają się z zadłużeniem szpitali. Wielu samorządowców uważa, że potrzebna jest restrukturyzacja szpitali, ale bez zmian systemowych w ochronie zdrowia może być to wysiłek daremny. O problemach z finansowaniem szpitali pisze „Rzeczpospolita”.

Będzie nowy sposób naliczania dochodów samorządów z tytułu PIT i CIT. Dochody JST nie będą zależały od zmian w systemie podatkowym, ale od tego, jakie dochody mają mieszkańcy. Sejm we wtorek uchwalił nową ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niej w pierwszym roku samorządy mają uzyskać dochody wyższe o prawie 25 mld złotych – pisze serwis Prawo.pl.

Te zmiany są potrzebne na wczoraj. Gdybyśmy wprowadzili je rok temu, nie byłoby tych wypadków, jak Majtczaka z A1 – mówił Tomasz Tosza, wicedyrektor Biura Zarządzaniem Ruchem Drogowym w Warszawie, postulując o przywrócenie samorządom nadzoru nad m.in. fotoradarami. Zwolennikami zmian są też sami przedstawiciele JST.

Samorządy i Wody Polskie mają zbyt dużo swobody w decydowaniu o tym, jak zagospodarować tereny nad rzekami w miastach – taki był główny wniosek raportu Najwyższej Izby Kontroli, sporządzonego pod koniec 2022 r. Potrzebne jest ustawowe zaostrzenie warunków wznoszenia budynków na terenach zalewowych – tak zgodnie mówią eksperci, Wody Polskie i rząd. Co to oznacza dla samorządów? O tym w „Rzeczpospolitej”.

W związku z wystąpieniem powodzi w Polsce, w ustawie o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, przewidziano możliwość przenoszenia do wykonywania innych prac pracowników samorządowych. Z czym muszą się liczyć pracownicy JST? O tym w serwisie Warto Wiedzieć.

Zniżki na korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych, promocje handlowe, łatwiejszy dostęp do kultury czy rozrywki – takie m.in. korzyści oferują władze miast mieszkańcom rozliczającym w nich podatki. To sposób na zwiększenie wpływów do budżetu lokalnego – pisze „Rzeczpospolita”.

Co robić z odpadami niebezpiecznymi? Samorządy pomagają mieszkańcom, prowadzą też edukację dzieci i młodzieży. O ekologicznej aktywności samorządów pisze „Rzeczpospolita”.

Czy powstanie centralny rejestr naborów do pracy w jednostkach samorządu terytorialnego? Utworzenie takiego rejestru oraz wprowadzenie obowiązku publikacji w nim ofert pracy m.in. przez gminy i powiaty zaproponowano w petycji skierowanej do Senatu. Propozycją zajmie się senacka Komisja Petycji.

RIO sprawdziła, dlaczego systemy gospodarki odpadami się nie bilansują. Wielokrotnie opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości uchwalonej przez organ stanowiący jest za niska w odniesieniu do kosztów systemu. Niedoszacowanie liczby osób zamieszkujących nieruchomość powoduje, że ilość odpadów komunalnych odbieranych z nieruchomości zamieszkałych jest nieadekwatna do ilości osób zamieszkujących gminę – wynika z ustaleń RIO opisywanych przez Portal Samorządowy.

Samorządy będą miały nowy obowiązek. Lokalni włodarze będą odpowiedzialni za poprawienie dostępu mieszkańców do wody przeznaczonej do spożycia m.in. dzięki zapewnieniu publicznych punktów jej poboru – wynika z projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury – pisze „Dziennik. Gazeta Prawna”.

Nie jesteś jeszcze w naszej bazie wiedzy? Zapisz się!

Cyklicznie wysyłamy zaproszenia na webinary, przesyłamy opracowania i publikacje dotyczące najważniejszych i najświeższych tematów związanych z finansami w JST i nie tylko.

Przeczytaj jeszcze:
Szybki kontakt
Masz pytania? Nasi eskperci pomogą uzyskać odpowiedzi.
Napisz do nas
Możesz też do nas zadzwonić pod numer: 22 213 81 60
Warszawa

Aesco Group Sp. z o.o.
ul. Żelazna 67/77
00-871 Warszawa.

NIP 5252515781.
KRS: 0000395738.
REGON: 145164953.
Kapitał wpłacony: 400 000 zł

Prawa

Polityka prywatności

@ 2024, Aesco Group
Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: CentroPolis