Tygodniowy przegląd prasy

W ramach przeglądu prasy omawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z samorządami w minionym tygodniu. Zapraszamy do lektury!

Jak ostatecznie będzie wyglądała reforma samorządowych finansów? Dochody samorządów z PIT i CIT mają być liczone jako procent od dochodów podatników z danego terenu. Rozszerzony zostanie też katalog dochodów z PIT, w któ­­­rych samorządy partycypują o zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych – wynika z informacji na temat projektowanej ustawy o dochodach samorządów, opublikowanej na stronach kancelarii premiera.

To, że resort finansów opublikował założenia do nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, nie uspokoiło samorządowców. Zastanawiają się, czy nie brakuje czasu, by uchwalić reformę i zdążyć przygotować na jej podstawie budżety samorządów na przyszły rok – pisze „Rzeczpospolita”.

Do końca września rząd powinien przyjąć projekt rozporządzenia, który nieco namiesza na mapach Polski. Zmienią się granice 7 gmin i 11 miast, a kilka miejscowości uzyska status miasta. W tym są m.in.: Końskowola i Zaniemyśl – podaje Business Insider.

Prawie 5 mld zł – tyle w ubiegłym trafiłoby do budżetów gmin, gdyby stosowały maksymalne dopuszczone przepisami stawki podatków lokalnych i nie udzielały żadnych ulg i zwolnień. W efekcie statystycznie każda gmina w 2023 r. zrealizowała dochody podatkowe niższe o 2 mln zł od możliwych do uzyskania.

Ogólny optymizm samorządów co do możliwości rozwojowych spadł w porównaniu do odczytu z początku roku i pozostaje na umiarkowanym poziomie – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców SGH. Najmniej optymistycznie swoją przyszłość widzą gminy miejskie, następnie powiaty, miasta na prawach powiatu, gminy wiejskie, miejsko-wiejskie oraz województwa – podaje Portal Samorządowy.

Zarówno samorządy, jak i branża wiatrowa czekają na zmniejszenie odległości farm wiatrowych od najbliższych zabudowań. Problemem są jednak koszty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Branża jest gotowa się do nich dołożyć. Co to oznacza dla samorządowych inwestycji? O tym w „Rzeczpospolitej”.

Nowe rozdanie funduszy unijnych i środki z KPO oznaczają więcej pieniędzy dla samorządów. – Szacujemy, że w ciągu najbliższych pięciu lat wartość inwestycji będzie się kształtować na poziomie ok. 100 mld zł rocznie – mówi w rozmowie z „Dziennikiem. Gazetą Prawną” Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych w Związku Miast Polskich. W 2023 r. wydano na te cele ponad 87 mld zł, a w poprzednich były to kwoty rzędu 50–60 md zł.

Chociaż w ostatnich latach wybudowano wiele nowych toalet publicznych, nadal jest ich za mało, a w okresie wzmożonego ruchu turystycznego wręcz ich brakuje. Jak na początku wakacji z tym problemem radzą sobie samorządy? O tym w „Rzeczpospolitej”.

Od września w wielu miastach wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Powód? Wysoka inflacja, wzrost cen paliw i prądu oraz płac, wzrost kosztu odbioru i przetwarzania odpadów komunalnych, a także konieczność osiągania coraz wyższych poziomów recyklingu. Stawki rosną, bo system musi sam się bilansować – samorządy nie powinny dopłacać do odbioru odpadów – pisze „Rzeczpospolita”.

Samorządowiec postuluje o rekompensaty za obszary „Natura 2000”. W Polsce jest 125 gmin, w których ponad 80 proc. terenów położonych jest w parkach narodowych, rezerwatach przyrody lub objęte one zostały ochroną w formie wyznaczonych obszarów Natura 2000. Jak twierdzą samorządowcy, utrudnia to rozwój gmin – pisze Portal Samorządowy.

Usługi opiekuńcze, zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania – to tylko niektóre rodzaje wsparcia, jakie można otrzymać w programie pomocy sąsiedzkiej. Są miasta, w których za takie usługi zapłaci samorząd. To między innymi Kraków i Poznań – podaje „Rzeczpospolita”.

Nie jesteś jeszcze w naszej bazie wiedzy? Zapisz się!

Cyklicznie wysyłamy zaproszenia na webinary, przesyłamy opracowania i publikacje dotyczące najważniejszych i najświeższych tematów związanych z finansami w JST i nie tylko.

Przeczytaj jeszcze:
Szybki kontakt
Masz pytania? Nasi eskperci pomogą uzyskać odpowiedzi.
Napisz do nas
Możesz też do nas zadzwonić pod numer: 22 213 81 60
Warszawa

Aesco Group Sp. z o.o.
ul. Żelazna 67/77
00-871 Warszawa.

NIP 5252515781.
KRS: 0000395738.
REGON: 145164953.
Kapitał wpłacony: 400 000 zł

Prawa

Polityka prywatności

@ 2024, Aesco Group
Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: CentroPolis