Rekordowo szybka emisja obligacji komunalnych

emisja obligacji komunalnych

 


W ostatnich dniach 2015 roku udało nam się przeprowadzić najszybszą jak do tej pory emisja obligacji komunalnych dla gminy. Ze względu na pilne zmiany w budżecie w pierwszych dniach grudnia 2015 r. okazało się, że gmina Kałuszyn (woj. mazowieckie) będzie potrzebowała 2 mln zł dodatkowych środków, najpóźniej do 20 grudnia 2015 r. Po rozpoznaniu sytuacji zadecydowano, że jedynym wyjściem na tak szybkie pozyskanie środków jest emisja obligacji komunalnych, ze względu na brak konieczności przeprowadzenia przetargu według zapisów Prawa Zamówień Publicznych. Art. 4 tej ustawy wyłącza jej stosowanie dla emisji papierów wartościowych, co umożliwia emisję w bardzo krótkim czasie. Kilka dni zajęło przygotowanie pełnej dokumentacji emisyjnej, w ciągu jednego dnia nastąpiło podjęcie uchwały emisyjnej przez radę gminy, a już 21 grudnia 2015 r. gmina mogła podpisać umowę z bankiem, który zakupił jej obligacje. Na 30 grudnia pozostało już jedynie uruchomienie środków w zaplanowanej wysokości.

Emisja obligacji komunalnych dla samorządów

Aesco Group specjalizuje się w emisjach obligacji komunalnych dla samorządów. Od 2011 roku przeprowadziliśmy ponad 200 takich emisji, a ich kwota przekroczyła już 2 mld zł. Z racji prowadzenia tak wielu emisji, posiadamy największe na polskim rynku wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, a także duże możliwości negocjowania bardzo dobrych cen w polskich bankach. Dla banków jesteśmy hurtownikiem i zapewniamy im wysokie obroty, co przekłada się na lepsze warunki dla naszych klientów. Współpracujemy ze wszystkimi bankami na polskim rynku, które zajmują się obligacjami komunalnymi, a podstawą wyboru banku, który kupuje obligacje jest zawsze zaproponowanie przez niego najlepszych warunków samorządowi czy spółce komunalnej.

Od 2011 roku obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania samorządów emisją obligacji komunalnych. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że zadłużenie wynikające z obligacji komunalnych jest lepiej dostosowane do wymogów art. 243 ustawy o finansach publicznych, pozyskuje się je łatwiej i często jest tańsze niż kredyty bankowe.

Więcej informacji związanych z emisją obligacji komunalnych znajduje się tutaj.

Przeczytaj jeszcze:
Szybki kontakt
Masz pytania? Nasi eskperci pomogą uzyskać odpowiedzi.
Napisz do nas
Możesz też do nas zadzwonić pod numer: 22 213 81 60
Warszawa

Aesco Group Sp. z o.o.
ul. Żelazna 67/77
00-871 Warszawa.

NIP 5252515781.
KRS: 0000395738.
REGON: 145164953.
Kapitał wpłacony: 400 000 zł

Prawa

Polityka prywatności

@ 2024, Aesco Group
Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: CentroPolis