Nadwyżki operacyjne JST gwałtownie maleją – to przede wszystkim efekt wysokiej inflacji, ale też reform podatkowych, wojny w Ukrainie czy trudności gospodarczych spowodowanych pandemią. Co to oznacza dla samorządów?
„Jeśli nadwyżka spada do zera, to zaczyna się wegetacja. Gminy nie zainwestują środków, nie będzie prowadzona polityka rozwoju. A przecież w Polsce cały czas mamy olbrzymie potrzeby infrastrukturalne, jak drogi, szkoły czy potrzeby rozwojowe, jak podnoszenie jakości edukacji” – mówi w rozmowie z „Dziennikiem. Gazetą Prawną” Mirosław Legutko, przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Jak podkreśla, w obliczu pogarszającej się sytuacji finansowej, JST będą zmuszone do podnoszenia cen za usługi świadczone mieszkańcom. Coraz bardziej problematyczne mogą też stać się koszty ponoszone przez samorządy na oświatę i pomoc społeczną.
Cały wywiad do przeczytania w serwisie „Gazety Prawnej”:
Jako Aesco od lat obserwujemy erozję nadwyżek operacyjnych w JST. W niektórych przypadkach kończyło się to przygotowywaniem Programów Postępowania Naprawczego. W tym roku sytuacja wydaje się szczególnie trudna, zwłaszcza w powiązaniu z wysoką inflacją. Nasze doświadczenie z ostatnich 10 lat pracy z samorządami powoduje, że jesteśmy w stanie zaproponować wiele rozwiązań, które mogą pomóc skarbnikom i włodarzom w obecnej sytuacji.
Jak wspieramy samorządy w tym trudnym czasie? Oferujemy:
- Optymalizację nadwyżek operacyjnych w JST
- Audyt Optymalizacyjno-Oszczędnościowy Oświaty w JST
- Obniżenie kosztów finansowania
- Konsolidację zadłużenia
Jesteśmy gotowi wesprzeć także Państwa. Zapraszamy do umówienia bezpłatnego spotkania z naszym przedstawicielem w celu omówienia zakresu koniecznych prac i warunków, na jakich możemy rozpocząć ewentualną współpracę, pod numerem telefonu (22) 213 81 60 lub poprzez e-mail biuro@aesco.com.pl.