Finansowanie budowy mieszkań w Żorach bez poręczenia Miasta

bez poręczenia mieszkania czynszowe Żory

Spółka ZTK w Żorach we współpracy z Aesco kończy właśnie proces pozyskiwania finansowania w kwocie 38,5 mln zł na budowę kilkuset mieszkań komunalnych. Sposób finansowania został tak opracowany, aby budowa mogła być sfinansowania w 100% poprzez emisję obligacji bez poręczenia ze strony Miasta Żory. Spłata zadłużenia będzie trwała kilkanaście lat i nie obciąży wskaźników zadłużenia Miasta. Mieszkania powstaną w ramach programu „Z przyszłością w Żorach”

W ramach inwestycji na osiedlu Pawlikowskiego ma powstać sześć bloków, w których stworzonych zostanie aż 578 mieszkań. Budowa pierwszego budynku powinna rozpocząć się już latem 2016 roku. Miasto przystępuje do budowy nowych mieszkań czynszowych mając na uwadze przede wszystkim potrzeby rodzin z dziećmi, osób nie posiadających własnego mieszkania (własnościowego albo spółdzielczego) ani domu w Żorach, a także osób, które chcą się do Żor przeprowadzić. Wówczas warunkiem zamieszkania na nowym osiedlu będzie zameldowanie się w Żorach, rzeczywiste zamieszkiwanie w wynajętym mieszkaniu oraz płacenie w mieście podatków. To oferta dla tych, którzy nie chcę zaciągać kredytu na zakup mieszkania.

Finansowanie przez obligacje bez poręczenia

Projekt rozpoczęty został na jesieni 2015 r. od przygotowania biznes planu, w którym policzone zostały dokładnie możliwe przychody spółki związane z najmem mieszkań, koszty związane z ich utrzymaniem i wolne środki pieniężne, które zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia. Model finansowy, który stanowi jądro biznes planu został przygotowany w kilkunastu wersjach, które później służyły jako materiał wyjściowy do dyskusji z bankami nad możliwymi strukturami finansowania, tj. jego kwoty, tempa spłat kapitału czy możliwego wsparcia ze strony Miasta.

W kolejnym etapie został przeprowadzony proces pozyskania ofert z rynku i wyboru najlepszej z nich. Projekt spotkał się z zainteresowaniem kilku banków, które w transparentnej procedurze złożyły swoje wstępne oferty. Po ich doprecyzowaniu i przeprowadzeniu negocjacji cenowych, wybrano ofertę najkorzystniejsza dla spółki. Następnie zostały podjęte negocjacje ze zwycięskim bankiem dotyczące szczegółów finansowania, możliwych zabezpieczeń, klauzul umownych i udziału miasta we wsparciu swojej spółki. Cały proces zakończył się pozytywną decyzją kredytową po stronie banku i uchwaleniem odpowiednich uchwał po stronie Miasta.

Cały proces kończy wynegocjowanie treści i podpisanie umów dotyczących finansowania oraz zabezpieczeń.

Więcej informacji o projekcie budowy mieszkań w Żorach tutaj.

Jeśli jesteś zainteresowany finansowaniem spółki komunalnej bez poręczeń więcej informacji znajdziesz tutaj.

Przeczytaj jeszcze:
Szybki kontakt
Masz pytania? Nasi eskperci pomogą uzyskać odpowiedzi.
Napisz do nas
Możesz też do nas zadzwonić pod numer: 22 213 81 60
Warszawa

Aesco Group Sp. z o.o.
ul. Żelazna 67/77
00-871 Warszawa.

NIP 5252515781.
KRS: 0000395738.
REGON: 145164953.
Kapitał wpłacony: 400 000 zł

Prawa

Polityka prywatności

@ 2024, Aesco Group
Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: CentroPolis