APPS czyli Autorski Przegląd Prasy Samorządowej

Jak co poniedziałek zapraszamy do przeglądu najciekawszych artykułów prasy samorządowej z ostatniego tygodnia.

Co tydzień dodajemy artykuły warte przeczytania. Zapraszamy!

Rozpoczyna się nowy miesiąc. „Gazeta Prawna” przygotowała przydatną ściągawkę dla samorządowców, z której można dowiedzieć się, co ważnego czeka JST w lutym:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1451087,zmiany-w-prawie-styczen-2020-luty-samorzad.html

Co dalej ze sprawą restrukturyzacji PBS i ogromnymi stratami podkarpackich samorządów? Samorządowcy przygotowali petycję, w której domagają się rekompensat od rządu. Pismo do premiera, prokuratora generalnego i do NIK podpisali już włodarze Miejsca Piastowego, Dukli, Beska, Sanoka, Leska i Olszanicy:

https://nowiny24.pl/samorzadowcy-z-podkarpacia-ktorzy-stracili-pieniadze-z-banku-pbs-mowia-dosc-i-zaczynaja-walczyc-o-rekompensaty-od-rzadu/ar/c1-14751430

Przedszkola niepubliczne kontra samorządy. Placówki domagają się od JST pieniędzy za zaniżone dotacje sprzed lat. W skali kraju może chodzić o miliardy złotych. JST czekają na rozstrzygnięcia sądów:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1451502,przedszkola-walcza-o-dotacje-w-sadach.html

Nie będzie dodatkowych pieniędzy na wrześniowe podwyżki dla nauczycieli. Sejm odrzucił poprawkę proponującą zwiększenie subwencji oświatowej – podaje serwis Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/oswiata/podwyzki-dla-nauczycieli-sejmowa-komisja-odrzucila-poprawke-ws,497612.html

Ministerstwo Finansów prezentuje natomiast nowy pomysł na wyliczanie subwencji oświatowej. Miałaby ona zależeć od realnej obecności uczniów w szkole, a nie od ich jednorazowo wykazanej liczby. Chodzi tu przede wszystkim o szkoły dla dorosłych, które słyną z wysokiego odsetka „martwych dusz”, jednak zmiany dotyczyłyby wszystkich placówek:

http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/195646/Systemowa-zmiana–MF-proponuje-subwencje-oswiatowa-na-podstawie-obecnosci

Ta decyzja rozgrzała nie tylko lokalne, ale i krajowe media. Wałbrzych rezygnuje z plastiku! Radni przyjęli uchwałę, która całkowicie zakazuje sprzedaży plastikowych torebek. To najbardziej restrykcyjny przepis w Polsce:

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,25649589,walbrzych-rezygnuje-z-plastikowych-torebek-jako-pierwsze-miasto.html

O powodach swojej decyzji opowiada w „Rzeczpospolitej” prezydent Wałbrzycha:

https://regiony.rp.pl/z-regionu/24095-strefa-wolna-od-plastiku-prezydent-walbrzycha-tlumaczy-nam-dlaczego-chce-pozbyc-sie-plastiku-z-miasta

Tymczasem w JST trwają dyskusje o tym, jak powinna wyglądać gospodarka odpadami. Obecne przepisy nie zadowalają chyba nikogo. Jakie zmiany proponują samorządowcy?

https://www.prawo.pl/samorzad/magazynowanie-odpadow-kontrowersje-miedzy-samorzadem-i-rzadem,497619.html

  •  
Przeczytaj jeszcze:
Szybki kontakt
Masz pytania? Nasi eskperci pomogą uzyskać odpowiedzi.
Napisz do nas
Możesz też do nas zadzwonić pod numer: 22 213 81 60
Warszawa

Aesco Group Sp. z o.o.
ul. Żelazna 67/77
00-871 Warszawa.

NIP 5252515781.
KRS: 0000395738.
REGON: 145164953.
Kapitał wpłacony: 400 000 zł

Prawa

Polityka prywatności

@ 2024, Aesco Group
Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: CentroPolis