W ramach przeglądu prasy omawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z samorządami w minionym tygodniu. Zapraszamy do lektury!
Wciąż kurczy się liczba lokali komunalnych w największych polskich miastach – wynika z analizy przeprowadzonej przez „Dziennik. Gazetę Prawną”. Samorządy wyprzedają swoje zasoby, a te rozbudowujące je są w zdecydowanej mniejszości.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby zatrudnieni w samorządach dostali podwyżki z wyrównaniem nie od 1 stycznia, ale od 1 marca 2025 r. Projekt rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przewiduje ok. 5 proc. podwyżki dla zatrudnionych na podstawie wyboru oraz powołania i wzrost stawek minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Najnowsza wersja projektu przewiduje też inne zmiany – informuje Prawo.pl.
Samorządy lokalne przygotowują się do wypełnienia przepisów wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Samorządowcy odpowiadający za zarządzanie kryzysowe chcą zobaczyć, w jaki sposób funkcjonują schrony, miejsca ochrony i system kierowania ludzi we Lwowie i w Charkowie – pisze „Rzeczpospolita”.
Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dyskutowano o wyzwaniach związanych z finansowaniem edukacji – MEN przedstawiło dane wskazujące na korzystną sytuację finansową samorządów. Podkreślało, że w latach sukcesywnie zwiększano część oświatową subwencji ogólnej, a w nowym systemie każdy samorząd ma otrzymać wyższe dochody niż rok wcześniej – pisze Prawo.pl.
Samorządy chcą rewizji KPO i rozszerzenia go o możliwość budownictwa mieszkaniowego. O tej inicjatywie poinformował Prezydent Białegostoku, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski. Chodzi o to, żeby miasta mogły skorzystać z KPO nie tylko w części pożyczkowej – podaje serwis Bankier.pl.
W urzędach wojewódzkich są wydziały i departamenty beż żadnych kompetencji prawnych, a ich głównym zadaniem jest patrzenie na ręce samorządom. To jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe – przyznaje sekretarz województwa mazowieckiego Waldemar Kuliński. – Jednocześnie samorządom województw przybywa zadań zleconych przez państwo bez ich wystarczającego finansowania – dodaje samorządowiec.
Kolejny rok z rzędu zmniejszyła się liczba negatywnych opinii izb obrachunkowych do projektów budżetów samorządowych i WPF-ów – wynika z danych KR RIO. Podczas ostatniej kampanii budżetowej Izby wydały zaledwie 35 opinii negatywnych na ponad 8,2 tys. badanych dokumentów.
Samorządowcy domagają się ustaw metropolitalnych. „To jest ważniejsze od podatków” – twierdzą. I podkreślają, że bez nowych przepisów miasta i gminy podmiejskie nie będą w stanie rozwijać się i efektywnie współpracować.
Województwo podlaskie oferuje 400 zł dopłaty do wakacji dla turystów spoza regionu. Program ma na celu przyciągnięcie większej liczby odwiedzających. Wnioski można składać od 20 kwietnia, a budżet wynosi 2 mln zł. Samorząd chce w ten sposób nadrobić straty wynikające z sytuacji na granicy z Białorusią – pisze portal Wirtualna Polska.
Samorządowcy chcą większej autonomii w zakresie wykorzystania infrastruktury oświatowej. – Dzisiaj mamy potężne bariery. Nie wiem, czy jest taki kraj na świecie, w którym nie można w tym samym budynku szkolnym mieć jednocześnie żłobka, świetlicy dla dorosłych czy biblioteki publicznej – powiedział Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.
Dobra wiadomość odnośnie przyszłości metropolii jest taka, że agenda problemów została dobrze zdiagnozowana. Zła wiadomość jest taka, że od lat pozostaje niezmienna – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Jak zwracają uwagę specjaliści, nawet dwie trzecie polskiego PKB są wypracowywane na dzisiejszych obszarach metropolitalnych, które mają jednak ograniczony zakres rozwoju. Potrzeba ustawowych rozwiązań – pisze Portal Samorządowy.
Władze Sosnowca chcą działać na rzecz demografii. W planach bezpłatne żłobki czy zabranie dziecka do pracy. Średniej wielkości miasta coraz częściej muszą mierzyć się z depopulacją i szukają sposobów na przeciwdziałanie negatywnym tendencjom. Pilotażowy program DemoTrendy+ ma pomóc odwrócić trendy demograficzne w mieście, w którym ubywa mieszkańców – pisze „Gazeta Wyborcza”.
Nie jesteś jeszcze w naszej bazie wiedzy? Zapisz się!
Cyklicznie wysyłamy zaproszenia na webinary, przesyłamy opracowania i publikacje dotyczące najważniejszych i najświeższych tematów związanych z finansami w JST i nie tylko.