Tygodniowy przegląd prasy

W ramach przeglądu prasy omawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z samorządami w minionym tygodniu. Zapraszamy do lektury!

Są już wyniki corocznego Rankingu Samorządów organizowanego przez „Rzeczpospolitą”. Redakcja wyróżnia najlepsze miasta i gminy pod kątem zrównoważonego rozwoju. To znaczy takie, które dbają i inwestują w jakość życia lokalnej społeczności oraz ochronę środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności swoich finansów. Kto tym razem znalazł się w czołówce?

Będą duże zmiany w samorządach? – Jeszcze w tej kadencji należy oczekiwać nowej wizji podziału administracyjnego – powiedział wiceszef MSWiA Tomasz Szymański na debacie w Narodowym Instytucie Samorządu Terytorialnego w Łodzi. Eksperci dyskutowali m.in. na temat zmiany liczby gmin i powiatów, korekcie ich granic, a także współpracy – pisze serwis Money.pl.

Samorządy chcą brać udział w rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Związek Powiatów Polskich domaga się, aby również przedstawiciel samorządów mógł uczestniczyć w pracach komisji rozwoju i bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. Tak wynika z uwag wniesionych do projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji, nad którym pracuje Ministerstwo Cyfryzacji – podaje „Dziennik. Gazeta Prawna”.

MON zwróci się do samorządów, by wydzieliły po hektarze na magazyny materiałów do budowy Tarczy Wschód. Umocnienia mają powstawać na gruntach państwowych, resort ma nadzieję uniknąć wywłaszczeń, deklaruje też poszanowanie przyrody i renaturyzację terenów będących zaporą dla potencjalnego najeźdźcy – informuje serwis Defence24.pl.

Aby zatrzymać odpływ młodych ludzi samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Na taki krok zdecydował się m.in. Białystok. – Projekt „Mieszkanie dla absolwenta” to nowatorski projekt w skali kraju, po raz pierwszy wdrażany przez Białystok. Polega on na tym, że ze 186 mieszkań komunalnych, które zostały wybudowane z dofinansowaniem Banku Gospodarstwa Krajowego, 120 zostało przekazanych absolwentom – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Miasta podnoszą ceny biletów komunikacji. Gdzie jazda autobusem będzie droższa? O nowych taryfach pisze „Rzeczpospolita”.

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Gminy uzdrowiskowe wnioskowały o wprowadzenie do procedowanej przez Sejm ustawy o podatku od nieruchomości obowiązkowego rejestru podatników opłaty uzdrowiskowej. Uważają, że ewidencja taka uszczelni pobór tej daniny. Dzięki ewidencji gminy będą mogły sprawdzać portale rezerwacyjne. Skuteczna eliminacja szarej strefy w turystyce ma poprawić stan lokalnych finansów – pisze Portal Samorządowy.

Ministerstwo Przemysłu zaczęło pracę nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Planowane przepisy mają zrewolucjonizować zasady przekazywania przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń terenów pogórniczych na rzecz samorządów. – Obecny sposób działania SRK sprawia, że proces przejmowania takich gruntów jest obecnie drogą przez mękę – stwierdza Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika.

Kiedy gmina może dokapitalizować spółkę wpływami z opłaty śmieciowej? RIO rozwiewa wątpliwości i podaje, jakie warunki muszą być spełnione, żeby było to możliwe.

Mądre wdrażanie nowych technologii może spowolnić wyludnianie miast. Kiedy wprowadzanie w gminach takich technologii ma sens? Jak mierzyć ich opłacalność? Czy pozwalają lepiej zarządzać miastami? O tym w rozmowie z prezydent Gliwic Katarzyną Kuczyńską-Budką w Portalu Samorządowym.

Nie jesteś jeszcze w naszej bazie wiedzy? Zapisz się!

Cyklicznie wysyłamy zaproszenia na webinary, przesyłamy opracowania i publikacje dotyczące najważniejszych i najświeższych tematów związanych z finansami w JST i nie tylko.

Przeczytaj jeszcze:
Szybki kontakt
Masz pytania? Nasi eskperci pomogą uzyskać odpowiedzi.
Napisz do nas
Możesz też do nas zadzwonić pod numer: 22 213 81 60
Warszawa

Aesco Group Sp. z o.o.
ul. Żelazna 67/77
00-871 Warszawa.

NIP 5252515781.
KRS: 0000395738.
REGON: 145164953.
Kapitał wpłacony: 400 000 zł

Prawa

Polityka prywatności

@ 2024, Aesco Group
Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: CentroPolis