W ramach przeglądu prasy omawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z samorządami w minionym tygodniu. Zapraszamy do lektury!
Dwie kadencje i koniec kariery. Nawet najbardziej skuteczny wójt, burmistrz czy prezydent miasta po drugiej kadencji musi odejść. Komisja Małych Miast Związku Miast Polskich proponuje wprowadzenie prawa do wcześniejszej emerytury dla samorządowców, którzy po zakończeniu drugiej kadencji mają ukończone 50 lat. Wysokość świadczenia miałaby wynosić co najmniej 85 proc. maksymalnego ustawowego wynagrodzenia brutto obowiązującego w danym samorządzie. Pomysł budzi kontrowersje w samym Związku – pisze serwis Prawo.pl.
Coraz powszechniejsze są samorządowe rozwiązania wpisujące się w określenie smart city. Władze lokalne korzystają z gotowych aplikacji oraz tworzą autorskie systemy, które zwiększają bezpieczeństwo i jakość usług publicznych. O tym, jak samorządy korzystają z nowoczesnych technologii, pisze „Rzeczpospolita”.
Polska jest w stanie cyberwojny. Infrastruktura krytyczna musi być chroniona. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – dostosowującą nasze przepisy do unijnej dyrektywy NIS2. Właśnie na wniosek strony społecznej pojawiło się w projekcie tej ustawy sporo zmian korzystnych dla jednostek samorządu terytorialnego. Przepisy dotyczące mniejszych samorządów, w tym urzędów gmin zatrudniających do 50 pracowników, będą mniej restrykcyjne, a więc także mniej kosztowne – podaje Portal Samorządowy.
Jak budować miejsca doraźnego schronienia? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło kolejną wersję projektu rozporządzenia w sprawie warunków organizowania oraz wymagań, jakie powinny spełniać miejsca doraźnego schronienia. Wątpliwości co do interpretacji przepisów ma zarówno branża deweloperska jak i przedstawiciele samorządów.
Kraków broni się przed cyberatakami. Samorząd zawarł umowę z AGH. Planowane jest m.in. wdrożenie zasad monitoringu infrastruktury teleinformatycznej gminy Kraków, umożliwiających efektywniejsze wykrywanie i reagowanie na cyberzagrożenia – podaje Portal Samorządowy.
Do 30 czerwca br. można składać wnioski do tegorocznej edycji programu grantowego „ORLEN na straży”. W tym roku na wsparcie dla jednostek Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej koncern przeznaczył 20 mln złotych. Granty o wartości do 150 tys. zł można wykorzystać na zakup sprzętu oraz szkolenia.
Miasta bez kolei są wykluczone komunikacyjnie, ale sytuacja powoli się poprawia. Po ponad 30 latach przerwy do niemal 60-tysięcznej Łomży w przyszłym roku mają wrócić pociągi pasażerskie. Ale inne miasta podobnej wielkości muszą jeszcze poczekać – pisze „Rzeczpospolita”.
Weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która przedłuża o pół roku termin na uchwalenie planów ogólnych. Do 30 czerwca 2026 r. możliwe będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy na “starych” zasadach – pisze Portal Samorządowy.
Samorządy zachęcają do udziału w wyborach prezydenckich. Największe ogólnopolskie organizacje jednostek samorządu terytorialnego ruszyły z wspólną akcją – profrekwencyjną kampanią „Głosujemy na 100%” – podaje serwis Wirtualne Media.
Samorządy inwestują w adaptację do zmian klimatu. I mogą liczyć na dodatkowe fundusze wspierające. Część z nich się kończy, ale nie wszystkie. Z jakich funduszy jeszcze można skorzystać? O tym w „Rzeczpospolitej”.
Ich liczba stale w miastach rośnie. Czasami z ich powodu dochodzi do wypadków. Samorządy szukają sposobów na poradzenie sobie z coraz większymi stadami dzików na osiedlach – pisze „Rzeczpospolita”.
Miasta straciły miliony na podatku od garaży. W tym roku gminy musiały zmniejszyć mieszkańcom stawki podatku za miejsca postojowe w garażach podziemnych. Ponadto liczą skutki zmiany definicji budowli i ruszają z kontrolami deklaracji przedsiębiorców – podaje „Dziennik. Gazeta Prawna”.
Kontrola zarządcza i audyty wewnętrzne mają być skuteczniejsze. Ministerstwo Finansów przedstawiło ważne zmiany. Celem kontroli zarządczej ma być zapobieganie nadużyciom, a kierownicy jednostek będą raportować o swoich działaniach ministrowi finansów. Urealnione zostaną też kwoty, od których należy prowadzić audyt wewnętrzny – pisze „Dziennik. Gazeta Prawna”.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zostanie wkrótce przekazany do dalszych prac legislacyjnych – poinformowało MRPiPS w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP. Chodzi o przepisy wprowadzające wyższe stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych kategoriach zaszeregowania.
Polskie miejscowości turystyczne mogą się zbuntować? – Największym problemem współczesnych miejscowości takich jak Szczyrk jest to, że mieszkańcy nie są beneficjentami rozwoju miasta – mówi Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku i prezes Porozumienia Gmin Górskich RP. Przestrzega, że jeśli ta sytuacja się nie zmieni, mogą nas czekać protesty podobne do tych na Majorce czy greckich wyspach, gdzie lokalna społeczność sprzeciwia się dalszemu napływowi turystów – pisze Portal Samorządowy.
Będą nowe przepisy w sprawie dopuszczalnych norm hałasu dla boisk sportowych, bieżni, kortów czy skateparków. Nowelizacja ma za zadanie skończyć z absurdalnym ograniczaniem korzystania z takich obiektów, w przypadku skarg sąsiadów na hałas. To ważna zmiana dla samorządów – pisze Portal Samorządowy.
Nie jesteś jeszcze w naszej bazie wiedzy? Zapisz się!
Cyklicznie wysyłamy zaproszenia na webinary, przesyłamy opracowania i publikacje dotyczące najważniejszych i najświeższych tematów związanych z finansami w JST i nie tylko.