Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy przygotowany przez Aesco Group. Sprawdzamy, co działo się w samorządach w minionym tygodniu. Oto najważniejsze artykuły.
Zamiast pustych galerii handlowych – mieszkania. To jeden z najnowszych rządowych pomysłów na rozwiązanie problemu niedoboru mieszkań. – Liczymy, że dzięki ułatwieniom w przekształcaniu budynków usługowych i handlowych na mieszkalne w krótkim czasie powstanie kilka tysięcy mieszkań – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Opracowywane rozwiązania zakładają, że 5 proc. lokali uzyskanych w wyniku przekształceń zasili zasoby samorządowe – podaje serwis TVN24:
Samorządy muszą zmierzyć się z rosnącą presją płacową pracowników. Przeciwko niskim zarobkom protestują już nie tylko urzędnicy, ale też pracownicy DPS-ów czy kierowcy komunikacji miejskiej. Oferowane podwyżki wciąż są zbyt niskie, szczególnie w warunkach wysokiej inflacji. Władze lokalne szukają więc sposobów na to, by odpowiedzieć na postulaty płacowe. O problemie wynagrodzeń w administracji lokalnej pisze „Gazeta Prawna”:
https://www.gazetaprawna.pl/upday/artykuly/8506166,lokalni-urzednicy-maja-dosc.html
Rośnie problem kradzieży wody. W niektórych miejscach nawet 30 procent wody z sieci miejskich jest pobierane poza licznikami. Dla samorządów to realne straty, a proceder jest trudny do wykrycia – pisze Portal Samorządowy:
Rządowe oferuje JST miliardy, a wielkość samorządowych inwestycji nie rośnie. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie szukają eksperci Fundacji Batorego w raporcie „Janosikowe kumotry – podwójne standardy rządowych dotacji”. Jak podkreślają, jeszcze nigdy zdolność samorządów do samodzielnego realizowania inwestycji nie została tak osłabiona, jak obecnie. O raporcie pisze „Rzeczpospolita”:
https://regiony.rp.pl/budzet/art36816181-podwojne-standardy-rzadowych-dotacji-dla-samorzadow
Rząd luzuje wymogi, samorządy trzymają się swoich zasad. Chodzi o walkę ze smogiem. Mimo czasowego zezwolenia rządu na sprzedaż węgla gorszej jakości, w 14 województwach obowiązują uchwały antysmogowe, które zakazują korzystania z niego. Jak wybrnąć z prawnego nieładu? O tym w „Rzeczpospolitej”:
https://regiony.rp.pl/prawo-w-regionach/art36800151-prawny-nielad-w-walce-ze-smogiem
Czy szkoła może sfinansować stypendia socjalne dla uczniów z Ukrainy z dotacji oświatowej? Jest stanowisko RIO rozstrzygające wątpliwości – podaje serwis Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/samorzad/finansowanie-stypendium-szkolnego-dla-uczniow-z-ukrainy-z,516518.html
Mieszkańców czekają podwyżki. 1 sierpnia opublikowane zostało obwieszczenie ministra finansów w sprawie górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych na 2023 r. Zgodnie z przepisami są one co roku podnoszone o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze danego roku, a więc tym razem wzrosną o 11,8 proc. W dużych miastach najczęściej stosowane są właśnie stawki maksymalne – pisze Business Insider:
Które samorządy były najbogatsze w 2021 roku? „Wspólnota” przedstawia ranking dochodów JST per capita. Autorzy raportu próbują też nakreślić perspektywę na przyszłość:
https://wspolnota.org.pl/news/ranking-najbogatsze-samorzady-w-2021-roku
Samorządowa propozycja uzdrowienia finansów Polski – nazwana Sanacją Finansów Państwa Polskiego – jest już procedowana w Senacie – poinformował Związek Miast Polskich dodając, że na razie zajęto się częścią ustaw. Pakiet jest kompleksową propozycją zmian prawnych, które ustabilizują samorządowe finanse:
Kryzys energetyczny mocno uderza w samorządy. Planując budżety na 2022 rok, samorządowcy nie byli w stanie przewidzieć obecnej sytuacji. Efekt? W niektórych JST środki na energię skończyły się już po pierwszym kwartale. Jak władze lokalne planują poradzić sobie z tym wyzwaniem? O tym w serwisie TVN24:
https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/ceny-energii-uderzaja-w-samorzady-6057485
Na zakończenie ciekawostka z Trójmiasta. Gdańsk szuka nietypowych pracowników. Miasto chce zatrudnić… owce. Mają pracować jako „żywe kosiarki” – pisze „Gazeta Wyborcza”: