Analitycy Aesco wzięli pod lupę niedawno opublikowane prognozy Ministerstwa Finansów dotyczące dochodów samorządów w 2021 r. Wynika z nich, że łączne wpływy samorządów z udziału w PIT w 2021 r. będą wyższe niż planowane przed pandemią na 2020 r. o 2 proc., a dochody z subwencji – o 4,5 proc. Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą i spadki wykonania dochodów PIT w 2020 r. to może być założenie zbyt optymistyczne – oceniają eksperci Aesco.
Ministerstwo Finansów opublikowało prognozy na 2021 r. dotyczące rocznych kwot subwencji, wpłat i udziałów w PIT dla poszczególnych gmin, powiatów i województw. Co trzecia jednostka samorządu terytorialnego (JST) ma niższą prognozę PIT na przyszły rok niż miała zaplanowaną na rok obecny. Łącznie jednak dochody samorządów w 2021 r. z tytułu wpłat z PIT i subwencji ogólnej mają być wyższe niż pierwotnie planowane na ten rok.
Przygotowując plany dochodów z PIT i subwencji ogólnej na 2021 r. MF przyjęło inflację na 2021 rok na poziomie 1,8 proc. oraz brak wzrostu wynagrodzeń w sektorze budżetowym.
Eksperci Aesco mają wątpliwości dotyczące opublikowanych prognoz. – Wydają się one bardzo optymistyczne. Jeśli przyjmiemy, że ze względu na pandemię samorządy wykonają plan wpływów PIT na 2020 rok w około 90 proc., to założenia MF dotyczące wpływów PIT w 2021 zakładają wzrost o 13 proc. w stosunku do wykonania. Dodatkowo ze względu na inflację nawet taki wzrost nie pokryje wzrostu kosztów, które będą znacząco wyższe niż w 2020 r. – wylicza Mariusz Gołaszewski, prezes Aesco Group, niezależnej, ogólnopolskiej instytucji analitycznej i doradczej, świadczącej usługi dla jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw komunalnych.
Dane Ministerstwa Finansów za trzy kwartały 2020 roku, opublikowane pod koniec października, pokazują, że dochody podatkowe z tytułu podatku PIT r. spadły o prawie 6 proc. w stosunku do zeszłego roku. Natomiast z podatku podatku CIT są podobne jak w 2019 r. – Dane o wykonaniu dochodów do września siłą rzeczy nie obejmują negatywnych efektów drugiej fali pandemii, a będą one miały istotne znaczenie dla sytuacji finansów publicznych – zauważa ekspert.
We wrześniu specjaliści Aesco Group zbadali możliwy wpływ ubytku w dochodach z PIT w wyniku pandemii COVID-19 na tegoroczne budżety samorządów. Szacowany ubytek w PIT wyniesie w 2020 r. około 5,3 – 6,9 mld zł (w zależności od scenariusza). W najgorszej sytuacji są duże miasta. Przeszło 90 samorządom grozi utrata płynności finansowej już w 2020 r., a w przyszłym roku dodatkowe 45 samorządów może mieć problemy z obsługą już istniejącego zadłużenia – wynika z analizy Aesco. – Biorąc pod uwagę obecny rozwój pandemii nasze wcześniejsze wyliczenia dotyczące liczby samorządów z problemami mogą ulec zmianie na bardziej pesymistyczne. Przewidujemy, że największe problemy pojawią się na początku 2021 r. – konkluduje Gołaszewski.
Kontakt dla mediów: media@aesco.com.pl, tel. 536-770-900
Aesco Group to niezależna, ogólnopolska instytucja analityczna i doradcza, powołana w celu świadczenia usług dla jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw komunalnych. Aesco Group tworzy zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w pozyskiwaniu finansowania inwestycji, zarządzania finansami, audycie jednostek sektora finansów publicznych. Przez 9 lat swojej działalności zespół ten zrealizował ponad 500 projektów finansowania inwestycji dla klientów w całej Polsce, pozyskując środki w wysokości ponad 6 mld zł. Wypracował też unikalną metodykę pracy nad projektami określaną jako system finansowania AESCO©.