Korzystając z nowych przepisów ustawy o finansach publicznych umożliwiających zamianę zadłużenia droższego na tańsze, już w I kwartale Aesco Group udało się przeprowadzić dla kilku samorządów pierwsze transakcje. Suma oszczędności wyniosła ponad 10 mln zł, z czego największe to gm. Kluczbork z woj. opolskiego (4,4 mln zł), powiat nowosolski z woj. lubuskiego (4,3 mln zł) i gm. Kęty z woj. małopolskiego (1,1 mln zł).
Samorządy te były pierwszymi w swoich województwach, które zwróciły się do właściwych RIO o wymaganą opinię uwzględniającą skorzystanie z nowych przepisów. Dla wszystkich RIO były to pierwsze tego typu transakcje. W trakcie są kolejne transakcje w województwach świętokrzyskim, podlaskim, mazowieckim i podkarpackim.
Wiele samorządów posiada kredyty lub obligacje o wysokim oprocentowaniu, tj. marżach powyżej 1,5%, najczęściej zaciąganych w latach 2011-2012 lub w trudnych dla danego jst momentach (np. konieczność dokonania restrukturyzacji, czas posiadania wysokiego zadłużenia, terminowa „sytuacja podbramkowa”.
Od początku 2019 r. ustawa o finansach publicznych dopuszcza nowe wyłączenia z art. 243 w przypadku wcześniejszej spłaty długu (art. 243 ust. 3b):
- środkami z nowego, tańszego zobowiązania (koszty liczone dla całego okresu spłaty, w tym odsetki, prowizje i opłaty), wymagana jest opinia RIO (art. 243 ust. 5),
- wolnymi środkami z tytułu zaciągniętych zobowiązań z lat poprzednich innymi środkami, jeżeli JST nie zaciąga nowych długów w danym roku.
Po pierwszych transakcjach w 2019 roku przekonujemy się, że można zdobyć oferty tańsze nawet niż pożyczka z Ministerstwa Finansów!
Warunki dobrej oferty to:
- Wiarygodna dla banków prognoza w WPF
- Dobrze dobrany moment rynkowy
- Dobre wykorzystanie czynnika konkurencji
- Dobre relacje z bankami (na szczeblu decyzyjnym)
Więcej o możliwości obniżenia kosztów odsetkowych można poczytaj tutaj.