Emisje obligacji Zamościa, Pabianic i Kęt z rekordowo niskimi kosztami odsetkowymi

 

Zakończone ostatnio emisje przyniosły nowe rekordy na rynku obligacji komunalnych. Marża odsetkowa, jaką Zamość uzyskał na swojej emisji w wys. 29 mln zł była najniższa w historii emisji tego miasta. Oznacza to, że po dodaniu WIBORu obligacje te będą oprocentowane na ok. 2,5% rocznie. Pabianicom, które emitowały obligacje na kwotę ponad 11 mln zł, a także Kętom z emisją na ponad 4 mln zł udało się natomiast zbić koszty wynikające z marży o przeszło 25% w porównaniu do zeszłorocznych emisji

Taka sytuacja we wszystkich opisanych przypadkach wynika z faktu, że banki mają ciągle nadpłynność i są gotowe pożyczać pieniądze samorządom bardzo tanio. Dodatkowo, wszystkie te miasta w ostatnim czasie polepszyły swoje wyniki finansowe, co spowodowało, że na kupno ich obligacji było dużo chętnych. A wiadomo, że duża konkurencja po stronie dostawców kapitału jest dla samorządów zawsze korzystna.

 

 

Aesco Group, które wspierało te miasta w procesie pozyskania finansowania, specjalizuje się w emisjach obligacji komunalnych dla samorządów. Od 2011 roku przeprowadziliśmy ponad 300 takich emisji, a ich kwota przekroczyła już 2 mld zł. Z racji prowadzenia tak wielu emisji, posiadamy największe na polskim rynku wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, a także duże możliwości negocjowania bardzo dobrych cen w polskich bankach. Dla banków jesteśmy hurtownikiem i zapewniamy im wysokie obroty, co przekłada się na lepsze warunki dla naszych klientów. Współpracujemy ze wszystkimi bankami na polskim rynku, które zajmują się obligacjami komunalnymi. Podstawą wyboru banku, który kupuje obligacje jest zawsze zaproponowanie przez niego najlepszych warunków samorządowi czy spółce komunalnej.

Od 2011 roku obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania samorządów emisją obligacji komunalnych. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że zadłużenie wynikające z obligacji komunalnych jest lepiej dostosowane do wymogów art. 243 ustawy o finansach publicznych. Co ważne, pozyskuje się je łatwiej i często jest tańsze niż kredyty bankowe.

Więcej informacji związanych z emisją obligacji komunalnych znajduje się tutaj.

Przeczytaj jeszcze:
Szybki kontakt
Masz pytania? Nasi eskperci pomogą uzyskać odpowiedzi.
Napisz do nas
Możesz też do nas zadzwonić pod numer: 22 213 81 60
Warszawa

Aesco Group Sp. z o.o.
ul. Żelazna 67/77
00-871 Warszawa.

NIP 5252515781.
KRS: 0000395738.
REGON: 145164953.
Kapitał wpłacony: 400 000 zł

Prawa

Polityka prywatności

@ 2024, Aesco Group
Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: CentroPolis