Aesco Group przygotowało dla Miasta Radomia strategię i procedurę pozyskania Agenta Emisji oraz inwestora dla obligacji komunalnych na kwotę 29 mln zł mającą na celu pozyskanie środków na jak najlepszych warunkach. Dzięki know-how, które pracownicy Aesco zgromadzili realizując dla samorządów już ponad 200 emisja obligacji, Radom ma szansę uplasować swoją emisję wśród najlepszych banków w Polsce.
Czym jest emisja obligacji?
Obligacje komunalne są nowoczesną formą kredytu, jaki bank udziela jednostce samorządowej.
Obligacje komunalne są coraz bardziej popularną i szeroko stosowaną formą finansowania inwestycji komunalnych czy deficytów budżetowych. Zamiast umowy kredytowej podpisywana jest umowa emisyjna, która określa analogiczne do kredytu warunki wypłaty i spłaty środków pieniężnych oraz wynagrodzenia. Najważniejszymi cechami różniącymi obligacje komunalne od kredytów jest możliwość zastosowania karencji w spłacie kapitału nawet do 10 lat, szybka procedura pozyskania finansowania i niższe ceny, przy odpowiednio przeprowadzonej emisji. Samorządy bardzo często korzystają z obligacji, ponieważ są one lepiej dostosowanie do wymogów, jakie stawia art. 243 ustawy o finansach publicznych.
Aesco Group specjalizuje się w emisjach obligacji komunalnych dla samorządów. Od 2011 roku przeprowadziliśmy ponad 200 takich emisji, a ich kwota przekroczyła już 2 mld zł. Z racji prowadzenia tak wielu emisji, posiadamy największe na polskim rynku wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, a także duże możliwości negocjowania bardzo dobrych cen w polskich bankach. Dla banków jesteśmy hurtownikiem i zapewniamy im wysokie obroty, co przekłada się na lepsze warunki dla naszych klientów. Współpracujemy ze wszystkimi bankami na polskim rynku, które zajmują się obligacjami komunalnymi, a podstawą wyboru banku, który kupuje obligacje jest zawsze zaproponowanie przez niego najlepszych warunków samorządowi czy spółce komunalnej.
Od 2011 roku obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania samorządów emisją obligacji komunalnych. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że zadłużenie wynikające z obligacji komunalnych jest lepiej dostosowane do wymogów art. 243 ustawy o finansach publicznych, pozyskuje się je łatwiej i często jest tańsze niż kredyty bankowe.
Więcej informacji związanych z emisją obligacji komunalnych znajduje się tutaj.