Od początku 2019 rok weszła w życie nowelizacja ustawy o finansach publicznych dotycząca zmian w zakresie limitacji zadłużenia JST.
Zmiany zostały podzielone na etapy:
W 2019 roku zmiany w limitacji zadłużenia JST objęły:
Ograniczenia w zaciąganiu innych zobowiązań zaliczanych do tytułu dłużnego:
Wprowadzenie regulacji względem zaciągania zobowiązań spełniających definicję: umowy, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do pożyczki i kredytu, w tym umowy sprzedaży na raty, umowy leasingu, a także umowy nienazwane o terminie zapłaty dłuższym niż rok, związane z finansowaniem usług, dostaw, robót budowlanych.
Wymagane są:
- określenie limitu takich zobowiązań w uchwale budżetowej (art. 212 ust. 1 pkt 6a)
- upoważnienie zarządu JST przez radę do zaciągania (art. 212 ust. 2 pkt 1a)
- opinia RIO (art. 91 ust. 2)
Zmiany utrudniają korzystanie z alternatywnych sposobów finansowania dłużnego poza limitem spłaty długu z art. 243 ufp. Wyłączone są umowy mniejsze niż 0,5% dochodów bieżących.
Ułatwienia we wcześniejszej spłacie istniejących długów poza limitem z art. 243 ustawy
Ustawa dopuszcza nowe wyłączenia z art. 243 w przypadku wcześniejszej spłaty długu (art. 243 ust. 3b):
- środkami z nowego, tańszego zobowiązania (koszty liczone dla całego okresu spłaty, w tym odsetki, prowizje i opłaty), wymagana jest opinia RIO (art. 243 ust. 5)
- wolnymi środkami z tytułu zaciągniętych zobowiązań z lat poprzednich innymi środkami, jeżeli JST nie zaciąga nowych długów w danym roku.
Zmiany od 2020 r. – przejściowy wzór z art. 243 ustawy o finansach publicznych
– Wskaźnik planowanej spłaty (lewa strona) – do kwoty obsługi długu (R) doliczone zostaną spłaty innych zobowiązań dłużnych zaciągniętych od 2019 r. (+N) oraz poza odsetkami (O) także opłaty i prowizje (+P) od udzielenia finansowania. Wskaźnik liczony w relacji do dochodów bieżących (Db) pomniejszonych o środki celowe, czyli dotacje (Db celowe)
– Wskaźnik dopuszczalnej spłaty (prawa strona) – oparty o wskaźniki jednoroczne z 3 lat, ale zmienione: Suma nadwyżki i sprzedaży majątku zostanie pomniejszona o środki UE (DbUE i WbUE) i spłaty innych zobowiązań dłużnych w wydatkach bieżących zaciągniętego od 2019 r. (RNb). Wskaźnik liczony jest w relacji do dochodów bieżących (Db) pomniejszonych o środki celowe, czyli dotacje (Db celowe)
Zmiany od 2026 r. – docelowy 7-letni wzór z art. 243 ustawy o finansach publicznych
Wskaźnik dopuszczalnej spłaty (prawa strona) – oparty o wskaźniki jednoroczne z 7 lat, ale względem wersji przejściowej : koniec wpływu odsetek (-O) na obie strony wzoru (wskaźniki jednoroczne zaczną być powiększane o odsetki od zobowiązań), koniec opierania zdolności kredytowej na prognozie sprzedaży mienia (sprzedaż majątku zostanie usunięta ze wzoru (brak Sm)
Wskaźnik planowanej spłaty (lewa strona) – bez zmian względem wersji od 2020 r.
Czytaj więcej: