Tygodniowy przegląd prasy

W ramach przeglądu prasy omawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z samorządami w minionym tygodniu. Zapraszamy do lektury!

Samorządowcy z całej Polski prezentują listę tysiąca inwestycji, które mogłyby być zrealizowane ze środków z Unii Europejskiej i apelują do prezydenta RP o skuteczne zaangażowanie w proces odblokowania finansów z KPO.

Warszawa płaci janosikowe zawyżone o ponad 200 mln zł – wyliczył RPO prof. Marcin Wiącek. Metoda naliczania janosikowego od lat jest krytykowana. W lutym 2013 r. Trybunał Konstytucyjny wydał tzw. postanowienie sygnalizacyjne, wskazując, że przepisy dotyczące tej opłaty są wadliwe i wymagają korekt. Czy samorządy doczekają się zmian?

Sytuacja finansowa JST jest stabilna – tak twierdzi resort finansów. Polemizują z tym eksperci Fundacji Batorego dr Julita Łukomska oraz prof. Paweł Swianiewicz. Według nich obserwowany obraz kojarzy się raczej z utrzymującą się stagnacją, a w przypadku niektórych wskaźników, ze stopniowym ich pogarszaniem się.

Rękawice słynnego boksera, 4 godziny pracy, stadionowy fotel celebryty, niecodzienna wycieczka z przewodnikiem. To tylko fragment listy rzeczy i usług, które prezydenci i burmistrzowie polskich miast zdecydowali się w 2023 r. przekazać na licytację w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To kolejny rok, kiedy samorządowcy grają z WOŚP.

Do 3 marca jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wnioski o dofinansowanie tworzenia strzelnic pneumatycznych i wirtualnych wraz z wyposażeniem strzeleckim. Maksymalna kwota możliwej do uzyskania dotacji na utworzenie strzelnicy pneumatycznej wynosi 300 tys. zł, natomiast w przypadku strzelnicy wirtualnej jest to 200 tys. zł – przy czym wymagany jest wkład własny jst w wysokości co najmniej 20 proc. kosztów realizacji zadania.

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych są gotowe wydać małe gminy na loterie podatkowe, aby przekonać obywateli do zapłaty podatku PIT we właściwym urzędzie skarbowym. Duże miasta wydają jeszcze więcej i kuszą innymi atrakcjami. Ale część samorządów wycofuje się z loterii z powodu oszczędności i tego, że nie widzą sensu w inwestowaniu w pozyskanie podatku, który rząd im uszczupla.

Rząd wspiera samorządy, w tym Warszawę, najbogatsze w Polsce, i chce nadal to robić – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział przeznaczenie do 3 mld zł w kolejnych latach na różne stołeczne projekty. Obietnica była zaskoczeniem dla stołecznego ratusza. Jednocześnie tylko w latach 2022-23 z powodu “Polskiego ładu” Warszawa straci 3,5 mld wpływów z podatków.

Kandydaci do rad gmin będą mogli wydać więcej na kampanię wyborczą. Ukazało się rozporządzenie ministerstwa finansów w sprawie zwiększenia limitu wydatków w kampanii wyborczej do jednostek samorządu terytorialnego. Kandydaci ubiegający się o mandat radnego będą mogli wydać od 1344,16 zł do 8064,98 zł.

W okresie 2021-2027 władze województw będą dysponowały aż 44 proc. pieniędzy z polityki spójności dla Polski. W okresie 2014-2020 było to 40 proc. To kolejny krok w decentralizacji, dość zaskakujący w świetle centralizacyjnych działań rządu. Jak do tego doszło?

Pracownicy samorządów zarobią więcej. Od 700 do 850 zł ma wzrosnąć minimalne wynagrodzenie zasadnicze zatrudnionych w urzędach na podstawie umowy o pracę w zależności od kategorii zaszeregowania – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które ma wejść w życie od 1 marca 2023 roku. Projekt ujednolica też tabele stanowisk minimalnych kategorii zaszeregowania i minimalnych wymagań kwalifikacyjnych.

Kraków jest coraz bliżej wprowadzenia w mieście nocnej prohibicji. W tym celu magistrat w październiku opublikował w internecie ankietę. Mieszkańcy Krakowa mogli w niej wyrazić swoje zdanie o pomyśle ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu m.in. w sklepach i na stacjach benzynowych. Ponad połowa z 11 tysięcy respondentów poparła prohibicję.

Według danych Biblioteki Narodowej w Polsce wydaje się już więcej mediów samorządowych niż prywatnych. Koszty tej działalności, jak zauważa Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, pokrywane są ze środków publicznych, bez kontroli. Krytyczne stanowiska wobec ich istnienia wielokrotnie formułowały stowarzyszenia skupiające media lokalne, ale także Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu, Rzecznik Praw Obywatelskich czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Stowarzyszenie Gazet Lokalnych apeluje do rządu o wsparcie.

Nie jesteś jeszcze w naszej bazie wiedzy? Zapisz się!

Cyklicznie wysyłamy zaproszenia na webinary, przesyłamy opracowania i publikacje dotyczące najważniejszych i najświeższych tematów związanych z finansami w JST i nie tylko.

Szybki kontakt
Masz pytania? Nasi eskperci pomogą uzyskać odpowiedzi.
Napisz do nas
Możesz też do nas zadzwonić pod numer: 22 213 81 60
Warszawa

Aesco Group Sp. z o.o.
ul. Żelazna 67/77
00-871 Warszawa.

NIP 5252515781.
KRS: 0000395738.
REGON: 145164953.
Kapitał wpłacony: 400 000 zł

Prawa

Polityka prywatności

@ 2024, Aesco Group
Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: CentroPolis